yoga life
YOGA LIFE CLUB
ĹĽycie zgodne z zasadami jogi
Porady dla początkujących wegetarian

Zostań Wege   »   Porady


Porady dla początkujących wegetarian

Przejście na wege dietę jest jedną z najpiękniejszych decyzji jakie możesz w tym życiu podjąć. O ile jednak podjęcie decyzji trwa sekundę, wytrwanie w tej decyzji to już zupełnie coś innego. Oto garść porad, dzięki którym wytrwanie na wege drodze będzie o wiele łatwiejsze.


Przede wszystkim
Dbaj o swoją wege motywację.
Na początku swej wege drogi wprowadź do swego medialnego menu częstą dawkę informacji nt zalet wegetarianizmu i ciemnej strony przemysłu mięsnego. Dzięki temu utrzymasz swój poziom wege determinacji na wysokim poziomie.

Oczywiście w obecnych czasach jest to łatwe - bezpośrednio pod myszką masz dostęp do nieskończonej ilość materiałów nt temat:
- wpadnij na amazon.com i przeglądnij kategorię filmów nt ekologii i wegetarianizmu. Food Inc, Food Matters, Forks Over Knives, The Cowspiracy - to tylko kilka tytułów najbardziej popularnych filmów poruszających tą tematykę. Dodatkowo, Amazon zasugeruje się kilkadziesiąt podobnych pozycji. Większość tych filmów już jest dostępnych na YouTubie w całości, albo są dostępne tam, gdzie ogląda się filmy za darmo. :)
- oczywiście YouTube - setki filmów dokumentalnych, wege wykładów, filmów nagrywanych ukrytymi kamerami - skutecznie rozwieją Twoje wątpliwości
- w wolnej zacznij uczestniczyć w jakimś wege forum, na którym doświadczeni wegetarianie będą wspierać cię słowem otuchy i wspomagać konkretną praktyczną poradą.

Zapoznaj się dobrze z tzw mitami nt wegetarianizmu To nimi właśnie dobrze ci życzący, ale niedoinformowani ludzie będą próbować podkopać twoją decyzję.
Mity - jak sam nazwa wskazuję - to rozpowszechnione w społeczeństwie kłamstwa, półprawdy, fantazje etc. Niedobór białka, witaminy B12, i najgłupszy z nich: "bez jedzenia mięsa umrzesz albo ciężko zachorujesz". :o) Te wszystkie mity zostały już dawno temu omówione zarówno przez doświadczonych wegetarian, jak i badania naukowe.

Bądź cierpliwy i nie zrażaj się możliwymi reakcjami ciała,
charakterystycznymi dla procesu oczyszczania organizmu - wypryski na skórze, denerwujące uczucie nienasycenia. Twój organizm jest zatruty wieloletnim wchłanianiem mięsa jak i przyzwyczajony do czerpania składników odżywczych z mięsa. Oczywistym więc jest, że będziesz przez kilka dni/tygodni odczuwał możliwy dyskomfort. Jest to naturalny proces, aczkolwiek w sytuacjach wątpliwych, oczywiście wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem - oczywiście lekarze wegetarianinem, klasyczny lekarz będzie miał dla ciebie rozwiązanie łatwe do przewidzenia.

Dbaj o różnorodną i ambitną dietę
Nie będziesz już od początku wirtuozem w kuchni, albo nie popadaj w drugą skrajność - tzw. leniwy, czy głupi wegetarianizm. Czyli - odżywiasz się tam samo prosto jak za czasów kiedy jadłeś mięso, ale teraz np. zamiast kanapki z konserwą, jesz chleb z pasztetem sojowym. Nie tylko na takiej diecie szybkio popadniesz w zdrowotne problemy, ale to właśnie ludzie na takiej diecie robią złą sławę wegetarianizmowi, zrzucając później winę za swe problemy na wege dietę. NIE BĘDŹ jednym z nich - zarówno dla siebie jak i dla wege społeczności.

Poznaj tzw. wege zamienniki.
Porzucanie diety mięsnej jest dla czasem dla niektórych osób trudne, ponieważ mięsne smaki są nadal pociągające. Schabowy, parówki, szynka, jajecznica ... och ach jak można bez tego żyć! :) Warto więc zainteresować się wegetariańskimi potrawami, których smak do złudzenia przypomina smak tych potraw. W większości przypadków to tylko kwestia odpowiedniego przyrządzenia i przyprawienia wegetariańskich potraw. A dla niecierpliwych, na półkach sklepowych czeka całą gama gotowych produktów - wegetariańskie parówki, wege gulasz, tofuburgery i oczywiście cała seria czysto wegetariańskich przypraw "do kurczaka", "do wieprzowiny" etc. Dzięki takim potrawom łatwo zaspokoisz i oszukasz :) swoje mięsne łaknienie.

Nie zaszkodzi, abyś poznał
standardowe zasady zdrowego odżywiania się.
Wskazówki typu: nie przejadaj się, nie jedz na noc, nie popijaj w czasie posiłku, jedz o odpowiednich godzinach, dbaj o poprawne połączenia pokarmów, unikaj "białych śmierci" - biały cukier, biała mąka etc. Dzięki temu twoja faza przejściowa podczas zmiany diety będzie o wiele łagodniejsza.


Na nowej diecie czekają na ciebie bardzo dobre zmiany - lepsze zdrowie, samopoczucie, ale również te uciążliwe - tak, na początku bycie wege może być chwilami trudne. Ale jakakolwiek trudność będzie niczym w porównaniu do wewnętrznej "moralnej radości" jaką będziesz odczuwał wiedząc, że masz czyste sumienie i nie uczestniczysz w okrucieństwie wobec zwierząt i zniszczeniu planety jakie zgotował nam przemysł mięsny.

A trudnych chwilach zawsze warto pamiętać cytat P. McCartneya:

"Zostając wegetarianinem ratujesz zwierzęta i ludzi, chronisz środowisko naturalne i jest to jedna z najzdrowszych rzeczy jakie możesz zrobić!"