yoga life
YOGA LIFE CLUB
ĹĽycie zgodne z zasadami jogi
Medytacja - najważniejsza praktyka zdrowego stylu zdrowia

Yoga Life   »   Medytacja


Medytacja - najważniejsza praktyka zdrowego stylu zdrowia

Problemy z sercem? Choroba wrzodowa? Astma? A może depresja? Albo przepracowanie. Bezsenność? Poczucie braku sensu życia? Poszukiwanie mądrości? Czy zwykła ciekawość?


Jeśli nigdy dotąd nie zetknąłeś się z medytacją możesz zastanawiać się po co medytować, jaką korzyść przyniesie Ci taka praktyka. Medytacja może wydawać się być aktywnością dla kobiet, które nie chcą mieć zmarszczek albo dla osób poszukujących możliwości rozwoju swej osobowości. W rzeczywistości jednak medytacja niesie z sobą bardzo szerokie spektrum korzyści. Możesz medytować, żeby:
- poprawić swoje zdrowie fizyczne;
- pozbyć się stresu;
- uspokoić pojawiające się uczucie pustki;
- odnaleźć głębszy sens życia.

To najczęstsze powody dla których ludzie medytują.

Medytacja jest korzystna dla każdego. Nie wymaga posiadania silnej wiary w jej działanie. Jej sprawcza moc nie zależy od autosugestii. Tak jak moc słońca nie zależy od tego jak bardzo w tę moc wierzymy. I tak jak z przyjemnością wystawiamy swoją twarz w kierunku słońca, aby odczuć jego przyjemne działanie, tak jedyne co należy zrobić to dodać medytację do swojego życia i cieszyć się jej efektami.

Medytacja jest również bardzo praktyczna, nie wymaga podejmowania nadmiernych wyrzeczeń czy nierealnych poświęceń. Każda osoba prowadząca współczesny styl życia jest w stanie praktykować medytację i odczuć jej dobroczynny wpływ na życie, wystarczy znaleźć odrobinę czasu i spokojne, ciche miejsce.

Wbrew temu co słyszałeś, czy może widziałeś na zdjęciach przedstawiających medytujące osoby, medytacja jest łatwą praktyką, nie musisz wykonywać skomplikowanych czynności, ani przyjmować jakiejś trudnej czy męczącej pozycji ciała - możesz usiąść wygodnie w fotelu, położyć się, czy nawet iść na spacer.

Jakkolwiek medytacja to nie tylko siedzenie w bezruchu w cichym miejscu – o czym myśleć podczas medytacji, co robić z umysłem? Umysł jest w ciągłym ruchu. Wciąż przepływają przez niego potoki myśli, emocji, konkretnych planów czy chaotycznych wątków. Umysł jest tak pełen różnych treści, że próba wyciszenia go wdaje się czymś niemożliwym. Jeśli siłą będziemy starali się kontrolować umysł – medytacja będzie bardzo trudną aktywnością. Na szczęście jedną z praktyk medytacyjnych jest medytacja z mantrą - transcendentalną wibracją dźwiękową, o której mówi się, że jest pokarmem dla duszy, kąpielą dla zmęczonego umysłu.

Medytacja z mantrą, do nauki której zachęcamy w naszych zajęciach, jest unikalną praktyką, wywodzącą się ze starożytnej tradycji wedyjskiej. Nie została wymyślona w tym czy poprzednim wieku, ani nie jest zlepkiem różnych nowożytnych poglądów czy trendów. Jest to tradycyjna, oryginalna metoda, ta sama i taka sama wg której medytowano od pokoleń.

Praktykowanie medytacji z mantrą przynosi bardzo wiele korzyści - relaksuje ciało, przynosi głęboką ulgę i równowagę dla umysłu, dzięki czemu możemy znacząco złagodzić stres i negatywne emocje, a nade wszystko pozwala odczuć wewnętrzną radość i wypełnienie - to niezwykłe uczucie, dzięki któremu możemy prowadzić spokojne, bardziej satysfakcjonujące życie.