yoga life
YOGA LIFE CLUB
ĹĽycie zgodne z zasadami jogi
Wpływ jogi i medytacji na psychikę

Yoga Life   »   Medytacja


Wpływ jogi i medytacji na psychikę

O ścisłej zależności psychofizycznej wie także każdy dobry nauczyciel Hatha Jogi. Dlatego też jedna z klasyfikacji asan dzieli je na pobudzające bądź uspokajające. I dotyczy to nie tylko efektu jakie dane asany będą wywoływać na ciało, fizyczne samopoczucie, ale również na stan umysłu ćwiczącego.


Każda asana ma pewnien określony wpływ na psychikę. Zatem poprzez odpowiedni dobór asan można regulować stan umysłu, kształtować kondycję psychiczną. Na przykład asany stojące uttistha sthiti są stymulujące. Rozgrzewają, pobudzają do działania, dodają wigoru, rozwijają siłę fizyczną, wzmacniają siłę woli.

Z kolei asany z grupy paścima pratana sthithi, czyli będące różnymi wariantami skłonów w przód wykonywanych w pozycji siedzącej, uwalniają od zmęczenia, wyciszają, “schładzają”, relaksują i odświeżają umysł, wzmacniają jego siłę. Skuteczne zajęcia z jogi to takie, które zawierają w sobie odpowiedni zestaw asan. Nauczyciel układa je nie w chaotycznej kolejności, ale w oparciu o znajomość ich wpływu na twoje samopoczucie. Po takich zajęciach będziesz czuł się ożywiony, pełen wigoru, a jednocześnie spokojny i uporządkowany. Bez wewnętrznego chaosu i rozedrgania.

Skoro pozycje ciała wpływają na stan naszego umysłu, nietrudno domyślić się, że również stan umysłu wpływa na kondycję ciała. Z pewnością zauważyłeś, że gdy jesteś pod wpływem stresu, mięśnie twojego ciała są napięte, spłyca się oddech, ruchy ciała są mniej płynne.

Czasami możesz zaobserwować przyspieszone bicie serca, czy odczuwać skórcze w brzuchu. Nierzadko osoby będące pod wpływem silnego stresu mają biegunkę, drżą im ręce i bardzo się pocą. Natomiast gdy jesteś zrelaksowany - twoje ciało jest bardziej giętkie, plastyczne, otwarte. Są to oczywiste symptomy tego jak bardzo twoje ciało jest związane z umysłem.

Wprowadzając w swoje życie medytację na regularnych zasadach możesz skutecznie wpływać na stan swojej psychiki, co z kolei korzystnie wpłynie na twoje zdrowie fizyczne.