yoga life
YOGA LIFE CLUB
ĹĽycie zgodne z zasadami jogi
Joga a sztuka odpoczynku

Yoga Life   »   Medytacja


Joga a sztuka odpoczynku

Nauczmy się wypoczywać tak, jak robią to dzieci.


Lato, lato, lato czeka ... pewnie większość z nas pamięta słowa piosenki. Jako dzieciakom kojarzyła się z upragnionym czasem wakacyjnej laby. 20, 30, 40 lat później ... pewnie też. Jednak o ile jako dzieci potrafiliśmy wypoczywać na całego, o tyle teraz odpoczywanie bywa wyzwaniem.

A ty - czy potrafisz odpoczywać? W zabieganym świecie, gdzie większości z nas wydaje się, że MUSI żyć szybko, odpoczynek często jest jednym z elementów takiego ekspresowego życia. MUSZĘ szybko odpoczywać, żeby zdążyć przed końcem urlopu. Ale trzeba wyhamować. Więc zastanówmy się na dzień przed wakacyjnym urlopem:

Czy umiemy odpocząć?
Najprostszym odpoczynkiem wydaje się być po prostu leżenie na kanapie i oddawanie się błogiemu nicnierobieniu. Zastanów się jak czułbyś się leżąc "nieproduktywnie" na łące, odganiając muchy i spod przymrużonych powiek obserwowałbyś niezmącony niczym błękit nieba. Promienie słońca głaszczą twoje ciało, a ty czujesz się odprężony i nie poganiany wskazówkami zegara. I jak?

Jeżeli coś mąci ten obraz, to zastanów się jak zwolnić w swoim życiu. To niekoniecznie musi być zmiana pracy czy inne rewolucje. Znajdź czas na takie wakacje w swojej głowie. Mądrość wedyjska podkreśla fakt, że wnętrze kształtuje zewnętrze, a zewnętrze - wnętrze. Jeżeli w twoim wnętrzu - mam na myśli twój umysł - zagości spokój, wówczas będzie się to manifestowało również na zewnątrz. Łatwiej będzie ci opanować stres, niepokoje związane z codziennymi obowiązkami. Kilka takich przerywników w ciągu dnia nie obciąży twojego terminarza, a szybko zauważysz, że daje ci odświeżenie i nowe spojrzenie na wiele spraw.

Jaki rodzaj odpoczynku wybrać?
Wiesz jaki rodzaj pracy dominuje w twojej sytuacji. Postaraj się odpoczywać w innym sposób niż spędzasz pozostałą część dnia np. w pracy. Jeśli pracujesz umysłowo znajdź sobie hobby wymagające wysiłku fizycznego. Jeżeli w pracy używasz mięśni, odpoczywając oddaj się aktywnościom aktywującym pracę umysłu.

W każdym przypadku zalecana jest relaksacja, podczas której stopniowo uwalniasz napięcie z każdej części ciała (np. yoga nidra - sen jogina). Z technik relaksacyjnych i premedytacyjnych warto poznać chociażby metodę biernego świadka, która nie tylko pozwala na głęboki relaks, ale prowadzi do wielu olśnień.

Znajdź sekretne miejsce wewnątrz siebie,
gdzie odnajdziesz spokój, harmonię i relaks na najgłębszym poziomie. Włącz techniki medytacji (np. medytacji z wykorzystaniem oddechu w połączeniu z dźwiękiem Gauranga) do swojej codziennej wycieczki w krainę relaksu.

Jak widzisz odpoczywanie ma wiele twarzy - którą wybierzesz zależy od ciebie. Jednak pamiętaj, że odpoczynek jest równie ważny jak praca. Pisma jogiczne mówią, że nie może zostać joginem kto nie zachowuje umiaru i równowagi w swoich aktywnościach. Z pewnością dotyczy to również pracy i odpoczynku.

Życzę ci, abyś nie zmęczył się urlopem :-) Możesz tak zaaranżować swój świat, aby urlop nie był dwutygodniowym świętem raz do roku, ale codziennością. Znajdź sekretne miejsce wewnątrz siebie, gdzie odnajdziesz spokój, harmonię i relaks na najgłębszym poziomie.

KD