yoga life
YOGA LIFE CLUB
ĹĽycie zgodne z zasadami jogi
Asafetyda - właściwości lecznicze

Twoje Zdrowie   »   Porady


Asafetyda - właściwości lecznicze

Ta egzotyczna przyprawa już od wieków gości na naszych stołach, nie tylko z uwagi na jej walory smakowe, ale przede wszystkim właściwości lecznicze.


Asafetyda to wysuszony, a następnie mielony sok pochodzący z korzenia zapaliczki cuchnącej, który po wyschnięciu brązowieje i przypomina żywicę. Przyprawa ta pochodzi z Azji (można ją spotkać m.in. w Indiach, Iranie i Afganistanie).

W Europie używa się jej od czasów romańskich, jednakże największą popularnością cieszyła się w średniowieczu. Pomimo swoich dość odpychających nazw (w Polsce nazywana jest czarcim łajnem lub smrodzieńcem), nadaje potrawom niezwykle interesujący wschodni aromat. Co ciekawe, po dodaniu do potrawy mocny zapach zanika, pozostawiając po sobie unikalny smak.

Nie tylko walory smakowe
Według zaleceń medycyny ajurwedyjskiej asafetyda powinna znaleźć się w każdej kuchni, podobnie jak sól i pieprz, skutecznie bowiem wspomaga procesy trawienne, likwiduje zastoje w przewodzie pokarmowym, gazy oraz kolki. Dobrze jest ją podawać w połączeniu z imbirem, kardamonem i solą.

Właściwości lecznicze
Od dawna doceniane były jej właściwości uspokajające. Uważana była za środek antybakteryjny pomagający zwalczyć przeziębienia. Często stosowano ją zapobiegawczo. Dobroczynne właściwości asafetydy przejawiają się w usuwaniu toksyn z organizmu, leczeniu chronicznych wzdęć czy zespołu jelita drażliwego. Przyprawa pomaga też w leczeniu takich chorób jak astma, zapalenie oskrzeli oraz koklusz.

Dawniej właściwości tej przyprawy były do tego stopnia wysoko cenione, iż w 1918 roku została użyta do walki z hiszpańską grypą.
Natomiast współcześni naukowcy z Tajwanu uważają, że jest ona doskonałym antywirusem, który poradzi sobie z wirusem świńskiej grypy H1NH1. Badania te potwierdzili naukowcy amerykańscy.

Uwaga
Asafetyda znana jest także ze swoich antykoncepcyjnych i poronnych właściwości. Nie jest polecana kobietom w ciąży, karmiącym matkom, nie powinno się też jej podawać małym dzieciom.

W kuchni
Polecana jest w szczególności do potraw z roślin strączkowych, jak fasole, groch, soczewica itp. Ma bardzo silny aromat i należy ją stosować z dużym umiarem. Warto jest krótko przesmażyć ją w gorącym ghee lub oleju, gdyż dzięki temu lepiej rozprowadza się w żywności, a jej smak staje się przyjemniejszy.