Twoje Zdrowie » Porady Czystek (Cistus Incanus) - najbogatsze żródło polifenoli To niepozorne zioło, znane i wykorzystywane było od ponad 2500 lat w medycynie naturalnej. W 1999 roku czystek (Cistus Incanus) został okrzyknięty rośliną roku. Cechuje się - mimo delikatnego wyglądu - wyjątkowo silnymi właściwościami prozdrowotnymi, które zadziwiają naukowców i są przedmiotem wielu badań. Roślina ta rośnie głównie w krajach o ciepłym klimacie, przede wszystkim w zachodniej części Morza Śródziemnego i na Wyspach Karaibskich. Istnieje wiele gatunków czystka, jednak to Cistus Incanus jest najbardziej znany ze swojej skuteczności. Jest jednym z najbogatszych żródeł polifenoli, zawiera także taniny, cyneol, limon oraz eugenol.
Polifenole - obrońcy zdrowia
Czystek swoje właściwości zawdzięcza ogromnej liczbie polifenoli. Są to substancje, które mają właściwości antyoksydacyjne, czyli neutralizują wolne rodniki, przyczyniają się do powstania wielu chorób, w tym nowotworowych. Dodatkowo hamują one powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, oraz wzmacniają i dodają energii. Chronią naczynia krwionośne i hamują utlenianie się 'złego' cholesterolu LDL, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych.
Polifenole przyczyniają się do lepszego funkcjonowania układu odpornościowego i walczą z drobnoustrojami i grzybami. Działają też antyalergicznie, gdyż hamują uwalnianie histaminy. Polifenole przejawiają także własności antybiotyczne - czystek jest 100 razy mocniejszy od popularnego Tamiflu. Jest niezwykle skuteczny w przypadku infekcji żołądkowo-jelitowych. Co więcej, hamuje rozwój wirusów opryszczki i pótpaśca.
Działanie przeciwgrypowe
W 1999 r. w Instytucie Friedrich - Loeffler w Tubingen (Niemcy) zostało zbadane działanie czystka. Przebadano od 100 tys. do 400 tys. wirusów, wydzielanych przez człowieka podczas kichania. Badania te zostały wielokrotnie powtórzone. Wykorzystano 2 próbki, z których jedna zawierała ekstrakt z Cistus Incanus. Udowodniono, że próbka zawierająca ekstrakt miała bardzo zredukowaną ilość wirusów. Potwierdzają to również badania naukowe, przeprowadzone na Uniwersytecie w Munster przez prof. Stefana Luciwiga, gdzie wykazano, że czystek powoduje rozmnażanie komórek przeciwgrypowych. Już po 24 godzinach można zauważyć pierwsze pozytywne efekty. Próby bez udziału czystka wykazały ponad 100 razy więcej wirusów.
Multum właściwości prozdrowotnych
Czystek pozytywnie oddziałuje także na florę bakteryjną, oraz wypłukuje toksyny i metale ciężkie z organizmu (w tym szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecany jest przede wszystkim palaczom.
Działa przeciwstarzeniowo - posiada zdolność do wyłapywania wolnych rodników i do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu), przez co działa odmładzająco, przeciwzapalnie i witalizująco na ludzki organizm.
Własności antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne czystka sprawiają, że jest niezmiernie skuteczny w walce z łupieżem, łuszczycą, trądzikiem, egzemami, rozrostem candida albicans, chronicznymi i powtarzającymi się infekcjami zatok, rozmaitymi grzybicami skóry i paznokci, infekcjami spowodowanymi przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażeniami Helicobakter pylori i innymi schorzeniami, spowodowanymi namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów.
Cechuje go również działanie antyalergicznie (antyhistaminowe). Może też przynieść ulgę mężczyznom cierpiącym w starszym wieku na przerost prostaty, ponieważ ma właściwości antyproliferacyjne i cytotoksyczne.
Czystek dla przyjemnego zapachu
Oprócz wszelkich właściwości prozdrowotnych napar z czystka jest także znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Przepłukanie ust po umyciu zębów naparem z czystka doskonale zastąpi wszelkie drogeryjne płyny do płukania ust, w których najczęściej jako substancja antybakteryjna używany jest toksyczny triklosan. Czystek działa również wybielająco na zęby, ponieważ rozpuszcza bakteryjny biofilm. Aby dodatkowo wzmocnić napar antybakteryjnie, można osłodzić go ksylitolem. Ponadto regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Kilka tygodni regularnego picia herbatki z czystka zredukuje przykry zapach potu.
|
Dołącz do fanów klubu na facebooku - najnowsze klubowe wiadomości, zaproszenia na imprezy, porady nt zdrowego stylu życia.
Zapraszamy do udziału w zajęciach online - wykłady video nt medytacji, zajęcia hatha-jogi, spotkania z Ayurvedą itd.
Spotkania odbywają się na żywo, tzw. "live stream", nagrania poprzednich spotkań są również dostępne.
... medytacji, jogi, relaksacji - aktualne spotkania w Polsce:
Koszalin środa, 18 września
Kraków czwartek, 19 września
Lublin poniedziałek, 23 września
Toruń wtorek, 17 września
Warszawa środa, 18 września
|
|