yoga life
YOGA LIFE CLUB
ĹĽycie zgodne z zasadami jogi
Kalafior - biała broń na raka

Twoje Zdrowie   »   Porady


Kalafior - biała broń na raka

Kalafior to warzywo, które oprócz bogactwa witamin i składników mineralnych może poszczycić się udowodnioną naukowo skutecznością w walce z nowotworami. Pozytywnie oddziałuje też na mózg, nerki i wspiera układ trawienny.


Kalafior należy do rodziny kapustowatych. Znany był już w starożytnym Rzymie i Grecji. W Polsce pojawił się rzekomo na przełomie XVI i XVII wieku za sprawą królowej Bony.

Pochodzi z Cypru, dlatego początkowo nazywano go kapustą cypryjską. Jadalną częścią kalafiora jest kwiatostan, którego waga może dochodzić do 2 kg. Warzywo to ma liczne odmiany o dość oryginalnych nazwach: Idol, Pionier, Master, Stella Nowa, Ekspres czy Inspektowy z Mor.

Właściwości zdrowotne
Kalafior jest bogaty w błonnik pokarmowy, witaminę C (jedna szklanka gotowanego warzywa zawiera prawie 100% dziennego zalecanego spożycia tej witaminy), prowitaminę A, witaminę K, witaminy z grupy B. Zawiera znaczne ilości magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, potasu, a także związki siarki oraz cynku, miedzi, jodu i fluoru. W kalafiorze znajduje się też kwas pantotenowy, a odmiana fioletowa lub zielona (typ Romanesco) ma dodatkowo dość znaczą ilość związków o działaniu przeciwutleniającym.

Warzywo to jest niskokaloryczne — w 100 g gotowanego znajduje się 21 kcal. Należy jednak pamiętać, że kalafiory mają właściwości wzdymające i spożywane w nadmiarze powodują dyskomfort trawienny.

W walce z nowotworami
Kalafior należy do grupy pokarmów roślinnych o najsilniejszym potencjale antynowotworowym. Zawiera duże ilości sulforafanu i indol-3-karbinolu (I3C), czyli dwóch związków fitochemicznych o potwierdzonych naukowo właściwościach wykorzystywanych w walce z rakiem.

Sulforafan to związek siarki, który potrafi wyhamować powstawanie chemicznie indukowanych guzów sutka u zwierząt. Chroni także przed przerzutami do innych narządów. Natomiast I3C w organizmie zwiększa produkcję enzymów wypłukujących czynniki i toksyny rakotwórcze, zanim uszkodzą one komórki organizmu.

Obok właściwości antynowotworowych I3C wykazuje również działanie przeciwzapalne, wspierające leczenie bolesnych stanów, takich jak zapalenie stawów, zwichnięcia, bóle menstruacyjne. Naukowcy z Emest Mario School of Pharmacy w Rutgers (New Jersey) uważają, że kalafior to skuteczna broń w profilaktyce raka prostaty, zwłaszcza w połączeniu z curry.

Jak wynika z badań, występująca w tej popularnej przyprawie kurkumina może zapobiegać rozwojowi nowotworów, zwłaszcza w połączeniu z izotiocyjanianem fenetylowym (PEITC), substancją, która znajduje się w warzywach takich jak kapusta, brukselka, kalafior, brokuły czy rzepa.

Wsparcie trawienia
Jedna szklanka gotowanego kalafiora zawiera 12% dziennego zalecanego spożycia (RDA) błonnika, który „sprząta" układ trawienny z nagromadzonych odpadów. Kalafior jest również bogaty w naturalny związek — glukorafanin, który jest prekursorem sulforafanu i, jak wykazano w 2009 r. w badaniach Cancer Prevention, działa ochronnie na błony śluzowe żołądka oraz jest szczególnie skuteczny w ochronie przed destrukcyjną bakterią Helicobacter pylon, zwiększającą ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i raka.

Przeciwskazania!
Osoby przyjmujące tyroksynę (najczęściej z powodu niedoczynności tarczycy o różnym podłożu) powinny uważać na rośliny z rodziny kapustowatych (kapusta, kalafior, brokuły, brukselka, rzepa, jarmuż), gdyż występują w nich tiocyjanki, które hamują działanie tyroksyny.

Zdrowe osoby spożywające duże ilości tych warzyw, dostarczające wraz z dietą małą ilość jodu, też mogą być narażone na zmniejszenie aktywności wydzielniczej tarczycy, a przez to zwiększenie wydzielania TSH prowadzące do niedoczynności tarczycy. Warto więc do gotowania kalafiora i innych warzyw kapustnych dodawać niewielkie ilości soli jodowanej.