yoga life
YOGA LIFE CLUB
ĹĽycie zgodne z zasadami jogi
Kokos - niezwykłe wartości odżywcze

Twoje Zdrowie   »   Porady


Kokos - niezwykłe wartości odżywcze

To, co cenne, zazwyczaj jest trudno dostępne. Idealny przykład tej zasady stanowi kokos. Jego twarda skorupa kryje w sobie niebywałe bogactwo wartości odżywczych.


Pochodzenie kokosa nie jest do końca znane, ponieważ orzech kokosowy może przepłynąć wiele tysięcy kilometrów, nie tracąc przy tym zdolności do kiełkowania. Ta właściwość sprawiła, że rozprzestrzenił się na wszystkie tropikalne ziemie na całym świecie.

Rośnie do wysokości maks. 30 m, ma duże, pierzaste liście o długości średnio 5-6 m. Subtelna, wydawałoby się, nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa coco, potocznie oznaczającego `łeb', `głowę małpy' lub też 'ducha' czy 'widmo'. Być może to 3 charakterystyczne wgłębienia kiełkowe w skorupie naprowadziły konkwistadorów na takie skojarzenia.

Kokosowe multum zastosowań
Kokos jest nie tylko słodki i bardzo smaczny, lecz także bogaty w wartości odżywcze - zawiera witaminy B2, B6, C, E, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, selen, miedź, sód i cynk.

Jego wartość energetyczna wynosi ok. 620 kcal. Warto zwrócić uwagę szczególnie na dużą ilość potasu, którego kokos ma zdecydowanie więcej niż np. banany, uznawane powszechnie za skarbnicę tego pierwiastka.

Ponadto kokos jest doskonałym źródłem elektrolitów. Jak wynika z badań, nawet lepszym niż napoje izotoniczne, popularne wśród osób uprawiających sporty. Z kokosa można wytwarzać wszystko: począwszy od mebli, łódek i instrumentów muzycznych, poprzez pędzle, liny, materace, opał, na paliwie skończywszy (naukowcy z Filipin zaprojektowali przyjazny dla środowiska samochód, napędzany paliwem produkowanym właśnie z kokosów).

Skarby pod twardą skorupą
Z owocu kokosa uzyskuje się miąższ (zwany też „bielmem", z którego następnie robi się mąkę kokosową), sok oraz olej kokosowy. Ten ostatni uważany jest za najzdrowszy na Ziemi, ponieważ ma lepsze właściwości lecznicze niż jakikolwiek inny olej spożywczy.

Miąższ kokosowy cechuje się mięsistością i białą barwą. Po wysuszeniu otrzymuje się z niego tzw. koprę, która złożona jest w ok. 70% z tłuszczu, w 14% — z cukru, w 7% — z białka. Zawiera ona głównie nasycone kwasy tłuszczowe, jednak nie są to takie tłuszcze, jak te występujące np. w mięsie czy nabiale, tylko tłuszcze o średniej długości łańcucha atomów węgla (8-12 atomów), dzięki czemu łatwiej się je trawi i przyswaja.

Co ciekawe, sok znajdujący się we wnętrzu kokosa to płyn sterylny. Otóż woda, która zamieniana jest w sok kokosowy, najpierw pokonuje długą drogę z gleby, przez cały pień, aż do owocu. W tym czasie zostaje wielokrotnie przefiltrowana, dlatego nie zawiera żadnych zanieczyszczeń i jest płynem sterylnym aż do momentu otwarcia orzecha.


Sok kokosowy to także jedno z najlepszych źródeł elektrolitów: zawiera ich więcej niż lwia część napojów izotonicznych pitych przez sportowców. Ponadto obfituje w potas, którego ma więcej niż banany. Sok ten zalecany jest przy biegunce, wymiotach i problemach żołądkowych.

Eliksir - olej kokosowy
Olej otrzymuje się przez tłoczenie i rozgrzanie kopry, czyli twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos nucifera). Spotykany najczęściej jako rafinowany, odkwaszany i wybielany. W postaci płynnej jest lekko żółty. W temperaturze poniżej 25°C ma postać stałą i przybiera wygląd przypominający ścięty biały tłuszcz (dlatego bywa nazywany także masłem kokosowym).

Bardzo rzadko występuje w sprzedaży jako olej tłoczony na zimno, który pozostawiony jest jako naturalny, z typowym kokosowym zapachem. W efekcie to bardzo cenny, poszukiwany i drogi produkt. Rafinowana wersja prawie nie ma zapachu. Olej kokosowy można stosować zarówno wewnętrznie (jako lek lub dla niepowtarzalnego smaku w kuchni), jak i zewnętrznie (w leczeniu wyprysków, grzybicy, skaleczeń czy ukąszeń). W kuchni jest świetny do smarowania pieczywa, jednak przede wszystkim to optymalny olej do smażenia w wysokich temperaturach.

Nie przypala się (punkt dymienia 234°C), nie jełczeje, a dzięki swoim właściwościom smakowym i aromatowi nadaje potrawom orientalny charakter. Poza tym olej kokosowy to pierwszy tłuszcz, który nie przyczynia się do budowy tkanki tłuszczowej. Wręcz przeciwnie - pobudza przemianę materii i wspomaga ubytek kilogramów przy nadwadze.

A na koniec ciekawostka która z pewnością zainteresuje osoby walczące z nadwagą:
Jak wynika z badań, zastąpienie dziennego spożycia tłuszczów olejem kokosowym może spowodować spadek wagi o ok. 0,5 kg tygodniowo.