yoga life
YOGA LIFE CLUB
ĹĽycie zgodne z zasadami jogi
Wpływ medytacji na zdrowie fizyczne i psychiczne - badania naukowe.

Yoga Life   »   Medytacja


Wpływ medytacji na zdrowie fizyczne i psychiczne - badania naukowe.

Masowy napływ orientalnych nauczycieli do Stanów Zjednoczonych zapoczątkowało wiele badań nad stanami fizyczno-psychicznymi osiąganymi przez joginów podczas praktyk asan i medytacji. Naukowcy odkrywali nieznane im dotąd efekty jogicznych praktyk jakie mogli zarejestrować monitorując różne procesy psychofizjologiczne.


Prekursorem badań nad psychicznymi efektami medytacji i innych orientalnych praktyk był wybitny szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustawi Jung. W swoich licznych opracowaniach nawiązał on do większości systemów medytacyjnych oraz jogicznych. Podstawą i inspiracją jego rozważań były wnioski opracowane przez Hermanna hr. Keyserlinga, założyciela Szkoły Mądrości w Darmstadt, autora bardzo uznanej w tamtym czasie pozycji pt. „Reisetagebuch eines Philosophen”. Keyserling twierdził, że nowe metody psychologiczne to tak naprawdę odkrywanie tego, o czym Hindusi wiedzieli od tysiącleci:

„Mądrość indyjska jako całość jest najgłębszą znaną nam formą wglądu w człowieka. Im dalej idziemy, tym bliższe są nasze poglądy tym mądrościom. Studia psychologiczne, formułując swe poglądy w ciągle jeszcze tak niedostatecznych teoriach, krok po kroku potwierdzają trafność dawnej psychologii indyjskiej.”

Keyserling traktował jogę jako system psychologiczny przewyższający swymi wartościami poznawczymi i terapeutycznymi wszystkie systemy tego rodzaju, które były wypracowane przez Zachód. Twierdził, iż „Metodę treningu prowadzącego do poszerzenia i pogłębienia świadomości posiadali przede wszystkim Hindusi.”

Właściwe przebudzenie świata Zachodu wobec wartości medytacji i Hatha Jogi nastąpiło w latach 60 XX wieku. Masowy napływ orientalnych nauczycieli głównie do Stanów Zjednoczonych i Anglii zapoczątkowało wiele badań nad stanami fizyczno-psychicznymi osiąganymi przez joginów podczas praktyk asan i medytacji.

Im więcej pojawiało się publikacji na ten temat, tym bardziej poruszony stawał się świat nauki. Naukowcy odkrywali nieznane im dotąd efekty jogicznych praktyk jakie mogli zarejestrować monitorując różne procesy psychofizjologiczne.

W szczegółowych badaniach nad medytacją stwierdzono szereg jej pozytywnych skutków. Oto niektóre z nich:
  • Prof. Herbert Benson, Harvard Medical School: podczas medytacji o 17 proc. zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na tlen. Kilkadziesiąt podobnych badań, wykazało, iż regularne medytacje obniżają stężenie hormonów stresu, zwalniają przemianę materii, łagodzą ból, a nawet spowalniają rozwój miażdżycy grożącej zawałami serca i udarami mózgu.

  • Zespół neurochirurgów, Massachusetts General Hospital: medytacja usprawnia działanie mózgu. Grupę osób, które od dawna regularnie oddają się głębokim medytacjom poddano badaniom mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Zauważono zmiany strukturalne kory mózgowej. Jest ona grubsza w obszarach odpowiedzialnych za wysiłek umysłowy, niż u osób z grupy kontrolnej, które nie medytowały wcale. Grubsza kora mózgowa w tych miejscach daje realną szansę na opóźnienie naturalnych zmian zachodzących w mózgu z biegiem lat, osłabienia percepcji i kłopotów z pamięcią.


Wpływ medytacji na zdrowie fizyczne i psychiczne - badania naukowe. (cz. 2)